ArenaFutbol | Futbol'a Dair Her Şey
Büyük Tezat ! Uyeol

Sitemizi REKLAMSIZ şekilde gezebilmek için, bütün bölümlere erişebilmek için ve tam anlamıyla faydalanabilmek için lütfen ÜYE OLUNUZ, eğer üye iseniz lütfen GİRİŞ YAPINIZ
Büyük Tezat ! Uyeol

Sitemizi REKLAMSIZ şekilde gezebilmek için, bütün bölümlere erişebilmek için ve tam anlamıyla faydalanabilmek için lütfen ÜYE OLUNUZ, eğer üye iseniz lütfen GİRİŞ YAPINIZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Büyük Tezat !

YazarMesaj
eakin
Admin
eakin

Favori Oyuncu : Neeskens
Rep : 515
Yer : İstanbul
Büyük Tezat ! I231076_gsli

Büyük Tezat ! Empty
MesajKonu: Büyük Tezat !   Büyük Tezat ! EmptyPtsi Tem. 19, 2010 9:47 pm

Büyük Tezat ! News_manset_resim_0s_cmcday

Kime inanalım?

Annelerimizin altın günlerini aratmayacak şekilde haftada bir gazetecileri 5 çayına çağırıp "Ah neler çektim ben neler" diye dert yanan Cristoph Daum, sonunda Fenerbahçe Yönetimi'nin sabrını taşırdı.

17 Temmuz Pazar günü öğle saatlerinde Fenerbahce.org'dan yapılan açıklama üzerine hemen Daum'u aradım. Fenerbahçe'nin kendisini başarısız ilan ettiğini buna gerekçe olarak da kaçan şampiyonluğu gösterdiğini ilettim. Önce çok şaşırdı! Ve geçen sezon başarılı olduğunu anlatmaya çalıştı dili döndüğünce:

"Trabzonspor maçında biz kazansaydık kötü takım mı olacaktık iyi takım mı olacaktık? ...... Şimdi şampiyonluk gitti diye kötü takım mı olduk? Son maçta kazansaydık bakış böyle mi olacaktı? O zaman bizi göklere çıkaracaklardı. ...... Herkesin bakış açısı değişmeli. Fenerbahçe, bence başarılı."

Ne oldu? Bir gariplik mi sezdiniz?
Daum'un "Başarılıyız" demesi mi saçma geldi, yoksa bu sözler sanki ona ait değil gibi mi?

Hafızası iyi olan okurlar biliyor ki; yukarıda Daum'un ağzındanmış gibi verdiğim sözler aslen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a ait.

Bakın ne diyordu Sayın Yıldırım 2 ay önce:

"Trabzonspor maçında biz kazansaydık kötü takım mı olacaktık iyi takım mı olacaktık? ...... Şimdi şampiyonluk gitti diye kötü takım mı olduk? Son maçta kazansaydık bakış böyle mi olacaktı? O zaman bizi göklere çıkaracaklardı. ...... Herkesin bakış açısı değişmeli. Fenerbahçe, bence başarılı."

Gelgelelim, Fenerbahçe Başkanı geçen seneki performansı başarılı bulsa da; Fenerbahçe Kulübü'nün görüşü biraz (!) farklı sanki:

"Fenerbahçe Spor Kulübü için tek başarı şampiyonluktur. Sayın Daum kendisini başarılı görüyor olabilir, ancak kişinin kendisi hakkında bu şekilde değerlendirmeler yapması değil, aslen kamuoyunun yaptığı değerlendirmeler esastır."

Karışık bir durum değil mi?

Aziz Yıldırım "başarılıyız" diyor, Fenerbahçe Kulübü "başarılı değiliz"

Aziz Yıldırım "bence başarılılız" diyor, Fenerbahçe Kulübü "kamuoyunun yaptığı değerlendirmeler esastır"

Eğer Fenerbahçe'de işler "Dün dündür, bugün bugündür" mantığıyla ilerlemiyorsa; belli ki herkesi ikna edememiş Sayın Başkan... Herkesi ikna etmeye de mecbur değil zaten... Ama ikna olmayan, kendi başkanının açıklamalarını hiçe sayıp tam tersi yönde manşet çıkan, kulübün resmi yayın organıysa şunu sormak lazım:

"Aziz Yıldırım'a bundan sonra kim inanır?"
Kadir İnanır mı?

KOCAMAN UMUTLAR, KOCAMAN KORKULAR...
Kaçan şampiyonluğun şokunu atlatamadığı her halinden belli olan ve akla mantığa sığmayan tavırların birbirini kovaladığı Fenerbahçe'de gelecek adına umut veren tek şey Aykut Kocaman'ın varlığı.

Futbolcuların ya da medyanın Aykut Kocaman hakkındaki övgülerinden bahsetmiyorum. Futbolcular zaten her yeni gelene bu tip övgüler düzerler, işleri gereği... Sanki eski hocanın ilk günlerinde benzer övgüler düzmemiş gibi... Gazeteciler de "eski hoca böyle fenaydı, yenisi böyle fark yarattı" haberleri yapar, işleri gereği... Sanki eski hocanın ilk günlerinde benzer övgüler düzmemiş gibi...

Ama, daha futbolculuğu döneminde bile Türkiye'deki başkan-yönetici-hoca-futbolcu-medya ortamının çok üzerinde bir bilince ve ahlaka sahip olduğunu göstermiş olan, Türkiye'de eşine ender rastlanır spor adamlarından olduğunu gösteren bu "Kocaman yürek" sadece Fenerbahçe değil Türk futbolu adına umut ışığıdır.

Hatta aslen bu sene beni en çok umutlandıran, şampiyonluğa mucbur olan 4 büyüğün de başında birbirinden centilmen isimlerin oluşudur. Sanıyorum ki kavgaya bayılan biz Türkler, Aykut Kocaman'dan da Rijkaard'dan da Schuster'den de Şenol Güneş'ten de kışkıntıcı sözler işitmeyeceğiz. Medya ilgisi sınırlı olduğu için Bursaspor'u ve Ertuğrul Sağlam'ı katmıyorum bu dörtlüye...

Ama yöneticilerimiz, futbolcularımız ve medyamız hocaların eksiğini (!) kapatmak için gerekli çabayı gösterecektir! Buna eminim...

Diğer yandan, Türkiye'de teknik adamın dürüstlüğü, açık yürekliliği, centilmenliği vs yeterli değildir. Hatta kulüplerimiz için bunlar gerekli de değildir. Aslolan başarıdır... Ve de aksi halde bahane yaratabilmek, hakemlere ve medyaya çemkirebilmek ve tribünlerin tepkisini yönlendirebilmektir...

Bu bağlamda Kocaman'ın Fenerbahçe'de tutunabilmesi sportif başarıya ulaşıp ulaşamamasına bağlı olacak. Hele ki son yıllardaki hayalkırıklıklarını ve yönetimin her başarısızlığı teknik heyete fatura etme alışkanlığını göz önüne alırsak, şampiyonluktan başka bir dereceyle bitecek sezonun Kocaman'ın sözleşmesinin yenilenmemesiyle sonuçlanması kesin gibi görünüyor. Kaldı ki Aykut Kocaman da profesyonel dünyanın amatör ruhu olarak sözleşmesini 1 yılla sınırlandırdı. Onurunu hiçbir tazminat maddesi için ayaklar altına aldırmayacağını ve kendini kimsenin oyuncağı haline getirmeyeceğini gösterdi.

Keşke futbolumuzda konuşan her kim varsa...
Bahaneyi, kıvırmayı, hedef şaşırtmayı filtreleyen bir sistem gelişse de...
Sadece cesurlar ve dürüstlerin sesi duyulsa...

Cem Kurel
http://arenafutbol.org

Büyük Tezat !
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Büyük gün!
» En büyük Barcelona
» Büyük bir provokasyon
» Kim daha büyük?
» Büyük şenlik