ArenaFutbol | Futbol'a Dair Her Şey
Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor Uyeol

Sitemizi REKLAMSIZ şekilde gezebilmek için, bütün bölümlere erişebilmek için ve tam anlamıyla faydalanabilmek için lütfen ÜYE OLUNUZ, eğer üye iseniz lütfen GİRİŞ YAPINIZ
Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor Uyeol

Sitemizi REKLAMSIZ şekilde gezebilmek için, bütün bölümlere erişebilmek için ve tam anlamıyla faydalanabilmek için lütfen ÜYE OLUNUZ, eğer üye iseniz lütfen GİRİŞ YAPINIZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor

YazarMesaj
Assassin™
No-Post !
Assassin™

Favori Oyuncu : Alex De Souza , Cristiano Ronaldo , Lugano , Messi
Rep : 2750
Yer : Efeler Diyarı AYDIN
Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor I231073_fbli

Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor Empty
MesajKonu: Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor   Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor EmptyPerş. Ocak 07, 2010 11:27 pm

Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor 5368_B_ayhan024

Galatasaray’ın Başarılı Futbolcusu Ayhan Akman, Galatasaray Televizyonu’nda Yayınlanan AVEA Kamp Günlüğü Programına konuk oldu.
- Türkcell Süper Lig’de en fazla forma giymiş oyuncusun. Bu konuyla ilgili görüşlerini alabilir miyiz?
"Uzun yıllardır oynuyorum. Mutluluk ve gurur verici bir olay. Geriye dönüp baktığımda çok ufak yaşlarda oynamaya başladım. Şuan ortalama yaşın üzerindeyim. Ama çok maç oynadığım için bu konuma geldim. Kendimle gurur duyuyorum."
- Birçok mevkiide oynadınız ama sizi en iyi ifade eden mevkii hangisi?
"Forvet ve ortasaha anlamında her mevkiide görev yaptım. Galatasaray’a geldiğimden beri daha defansif anlamda oynamaya çalışıyorum. Hocalarımız tarafından böyle bir görev veriliyor. Gaziantepspor ve Beşiktaş’ta daha ofansif görevlerde bulunuyordum. Her zaman söylediğim birşey var. Galatasaray’a geldiğimden beri futbolumun üzerine daha da koydum. Bu da futbolu daha çok öğrendiğimi gösterir. Futbola ilk başladığımda daha çok içimizden geldiği gibi oynuyorduk ama Galatasaray’a geldiğimden beri daha bilgili ve daha tecrübeli olarak daha iyi işler yaptığımı düşünüyorum."
- Hala yeni şeyler öğrenebiliyor musunuz?
"Öğrenmenin yaşı yoktur. Her konuda olduğu gibi futbolda da bu böyledir. Hem yeni gelen oyuncu arkadaşlarımızdan hem de hocalarımızdan yeni şeyler öğreniyoruz. Futbolda her zaman yeni şeyler oluyor. Bu yeniliklere adapte olmak ve futbolumuzu ilerletmek açısından yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Herkesten birşeyler almaya çalışan bir insanım. Genç oyuncudan da birşeyler öğrenebilirim, yabancı oyunculardan da birşeyler öğrenebilirim."
- Tatil süresi nasıl geçti?

"10 günlük bir tatil süremiz vardı. Bana göre devre arası tatili için yeterli bir süreydi. Çünkü daha sonradan form yakalamak ve yakaladığınız formu devam ettirmek çok zor. Bence çok ideal bir süreydi."
- Tatilinizi nasıl geçirdiniz?
"Ailemle, çocuklarımla beraber geçirdim."
- Çocuklarının futbolcu olmasını ister misin?
"Çocuklarımı bir baskı altına almak istemem. Okumaları yönünde her türlü desteği sağlayacağım. Eğer futbola eğilimleri ve yetenekleri varsa ben tabiki onları destekleyeceğim. Futbolcu olmalarını isterim. Futbol bizi her anlamda geliştiriyor. Çok yurtdışına çıkmamız, değişik insanlarla buluşup, tanışmamız. Beni bu anlamda çok geliştirdi."
- Sezonunu ilk yarısı için genel bir değerlendirme alabilir miyiz?
"Sezona çok iyi başladığımı düşünüyorum. Çok üst seviyede iyi maçlar çıkardık. Sonrasında istenmeyen bir sakatlığım oldu. 4-5 haftalık sıkıntılı bir döneme girdim. Ondan sonra forma şansı buldum ama eski formumu yakalama adına sıkıntılı bir dönemdi. Bazen oynadım bazen oynamadım. Son maçlarda fazla forma şansı bulamadım. İkinci yarıya başlıyoruz. İyi de çalışıyorum. Formumu yakalayıp ilk 11’de oynamayı düşünüyorum."

- Oynayamamak senin için bir sıkıntı yaratıyor mu? Bu konu çok konuşuldu.
"Galatasaray’da geride bıraktığım 9 seneye baktığımızda şuan en fazla forma giymiş oyuncuyum. Son dönemde oynamadığım için benim hakkımda haberler yazıldı. Galatasaray bunca yıldır hizmet eden, kaptanlarından biriyim. Zaman zaman oynamamak söz konusu olabilecek. Bu her futbolcu için geçerli. Sakatlık, cezalı olma, form düşüklüğü. Benim de oynamadığım süre olabilir. Bunları kendime sorun etmemeye çalışıyorum. Bazıları bunu “ayrıldı, ayrılacak” gibi konulara getiriyorlar. Kesinlikle benim öyle bir düşüncem yok. Galatasaray’da 5 dakika da oyuna girsem, daha sonradan da oyuna girsem ilk 11’de de başlasam elimden gelen herşeyi vermek istiyorum. Şuan sadece Galatasaray’ın başarılı ve şampiyon olmasını istiyorum. Futbolcu her maç oynamak ister ama şunu herkesin bilmesini isterim ki, hocam bana 1 dakika yada 5 dakika bile görev verse, elimden gelen herşeyi yapacağım. Benden şuan Galatasaray memnunsa, 2 yıllık sözleşmem boyunca burada kalmak istiyorum."
- İlk yarıdaki lig tablosunu nasıl değerlendirirsin?
"Takımlar arasında puan farkı fazla değil. Şuan iyi bir konumdayız diye düşünüyorum. Ama gönül isterdiki şuan lider konumda olalım. Önemli olan sezon sonu lider tamamlayıp, şampiyon olabilmek. Biz bu güce sahibiz. Sezon sonunda ligi lider tamamlayacağımızı düşünüyorum. Bunun için tüm takım olarak elimizden geleni yapacağız. Bunu başarmak için de çok iyi çalışıyoruz."
- Antrenman metotlarından bahsedebilir miyiz?
"Şuan keyif alarak çalışıyoruz. Kondisyon ve fizik antrenmanı da yapsak futbolcular bunun bilincinde. İşinizi severek yapmak ayrı, işi devam ettirmek ayrı. Ben bütün arkadaşlarımda bu şevki ve isteği görüyorum. Severek ve isteyerek çalışıyoruz. Herkes çok iyi arkadaş.
Böyle bir arkadaş ortamının oluşmasında herhalde teknik heyetin de katkısı büyük…Herkes çok memnun. Gerçekten çok iyi gidiyoruz. Herkes hocamızdan ve teknik ekibinden çok memnun. Umarım bu çalışmaların karşılığını sezon sonu alırız."
- Arda Turan’ın Emre Aşık, Kewell ve senin için gizli kaptan sözleri vardı. Bu sıfatı biraz açabilir miyiz?
"Kaptanlık özü itibariyle çok önemli bir pozisyon değil. Sahaya pazubandıyla çıkıp hiçbirşey de yapmayabilirsiniz. Önemli olan arkadaşlığı sağlayabilmek. Arda’nın da dediği gibi burada herkesin kaptan olduğunu düşünüyorum. Özellikle eski oyuncular olarak bizler de hem Arda’ya destek verme anlamında, hem de takımı birleştirici anlamında her türlü desteği veriyoruz. Arda da gayet iyi bir şekilde bunları tamamlıyor. Galatasaray’da hiçbir zaman kaptanlık problemi olmaz. Bunu da zaten herkese gösteriyoruz. Bizler de Arda’ya her türlü desteği sağlıyoruz. Bunun bir problem olmayacağını ispat ettik. Herkes burada kardeş, herkes Galatasaray’ın başarısı için mücadele ediyor. Bizler de her türlü desteği veriyoruz."
- Taraftar sorularına geçelim. Yeni stadın yapılması sizleri heyecanlandırıyor mu?
"Benim amaçlarımdan biri de Galatasaray forması altında o sahaya çıkabilmek. Bunu hedefliyorum. Umarım bir an önce biter. Stat yapmak zorlu bir iş. Ama şuan belirli bir raya oturdu. Umarım bir an önce biter ve ben de stada ayağıma basarım."
- Maç öncesi kampa alınmamak sizi nasıl etkiliyor?
"Bunlar çok önemli değil. Bir futbolcu zaten maça bir gün önceden hazırlanmaz. Bir futbolcu son maç bittikten sonra hem fizik hem de mental olarak diğer maça hazırlanmak zorunda. Bir futbolcuyu 10 yada 20 gün de kampa alsanız o maça beyin ve fizik olarak hazırlanmazsa başarılı olamayabilir. Önemli olan futbolcuların bu bilinçte olup kendilerini maça kadar geçen zamanda en iyi şekilde hazırlamaları. Bu yüzden ben bu konuyu çok önemsemiyorum. Bizi kampa almadığı dönemlerde çok iyi maçlarımız oldu. Kampa girdiğimiz günlerde kötü maçlarımız oldu. O yüzden çok önemli değil. Futbolcunun kendi öz hazırlığı ve performansı bunu belirleyen faktörler. Kimse mazaret üretmemeli. Kampa girmediler, işte maç kötü bitti şeklinde sözler söz konusu değil. Bir futbolcu kendi hazırlığını kendi yapmalı. Kendini maçlara daha önceden hazırlamalı."

- Olumlu etkilediğini söyleyebilir miyiz?
"Tabiki. Bazı arkadaşlar ailesinin yanında kendini daha rahat hissedebilir. Kamp ortamında belki sıkılıyor olabilir. Kamp ortamında belki daha geç yatıyor olabilir. Çünkü kamplarda futbolcular kendi aralarında daha çok konuşuyor, şakalaşıyor. Önemli olan maçtan önce futbolcunun kendi bakımı kendi hazırlığı."
- Galatasaray UEFA Avrupa Ligi’nde final oynayabilir mi?
"Geçen sene bu poziyonu hakedecek maçlar. Sakatlıklar ve şanssızlıklar yaşadık. Harry Kewell’ın stoper oynadığı dönemler oldu. Geçen sene final oynamayı talihsiz bir şekilde kaçırdık. Bu sene hedefimiz, geçtiğimiz yıl kaçırdığımız final şansını yakalayabilmek. Takımımız ve kadromuz kaliteli. Atletico Madrid’le oynayacağız. İspanya’nın sayılı ekiplerinden bir tanesi. Biz de güçlüyüz. Avrupa’da daha da değişik oynuyoruz. Umarım güzel maçlarımızdan birini oynayacağız ve hedeflediğimiz yolda ilerleyeceğiz."

- Türk Milli Takımı’nın başına yerli yabancı hangi hoca geçmeli?

"Ben her zaman Türk hocasından yanayım. Ama büyüklerimiz hangi kararı verirse, herkes saygı göstermek zorunda."
- 18 numaralı formayı giyiyorsun. Bir anlamı var mı?
"Ben Bursa İnegöl doğumluyum. Genç Milli Takımlar’a gittiğimizde 8 numaralı forma yoktu. Bursa Karması’nda oynuyordum. 8 numara olmadığı için 18 numarayı giydim. Onu giydiğimde 11’e kadar forma numarası vardı. Ben mecburen 18 numarayı giydim. Eğer Milli Takım’a seçilirsem bundan sonra bu formayla oynayacağım demiştim. Artık 18’yi giyeceğim diye kendime hedef belirlemiştim. Şuan o yüzden 18 numarayı giyiyorum."

- Galatasaray’da yaşadığın şampiyonluklar içinde en çok etkilendiğin hangisi?
"Hepsi çok etkileyiciydi. Galatasaray’da 3 tane şampiyonluk yaşadım. İnşallah bu sene dördüncü olur. Yaşadığım şampiyonlukların hiçbirinin birbirinden farkı yoktu. Son saniyede gelen şampiyonluk atmosfer olarak daha farklıydı. Ama 3 şampiyonlukta da büyük bir emek var, bir senenin çabası var. Karşılığını büyük bir mutlulukla alıyorsunuz. Hepsinin anlamı çok büyük."
- Galatasaray’ın ligde ve Avrupa’daki konsantrasyonlarının ayrı olduğuna inanıyor musun?

"Bizim için her maç 3 puan. Bir maçı kaybettiğiniz zaman sonuçta 3 puan kaybediyorsunuz. Her maçın önemi ortada. Avrupa’da yaptığınız maçlarda statların atmosferi ve şartlar sizi daha iyi motive ediyor olabilir. Galatasaray olarak her maça 3 puan amacıyla çıktığımız için bir farkı yok."
- O zaman Atletico Madrid maçı sizin için bir şans. Çünkü çok iyi bir atmosfer var.
"Kesinlikle. O statların atmosferi, oynadığınız takımların kalitesi maçların da daha kaliteli geçmesine sebebiyet veriyor. Zorlu geçen maçların benim açımdan daha kolay geçtiğini düşünüyorum. Bu sebeple büyük maçları daha çok tercih ederim."
- Şampiyonluğu nerede kutlayacaksınız?
"Şampiyon olalım da, kutlayacak bir yer buluruz. Hatta ben kutlamasam da olur, yeter ki şampiyon olalım."
- Galatasaray altyapısını nasıl buluyorsun?
"Her geçen gün imkanlar çoğalıyor. Galatasaray altyapısı bence Türkiye’nin en iyi altyapılardan birtanesi. Hem saha hem çalışma imkanları hem de başındaki antrenörleri olarak. Önemli olan altyapıların kaliteli olması. Şuan Galatasaray’ın altyapısı çok iyi durumda. Umarım bunun üzerine de koyarız."
- Futbolu Galatasaray’da bırakmak istiyor musun, kariyer hedefin nedir?
"Hedefim futbolu Galatasaray’da bırakmak. 2 yıl kontratım var. Amacım burada tamamlamak. Uzun yıllardır Galatasaray’a hizmet ediyorum. Galatasaray taraftarı da beni çok sahipleniyor."

07.01.2010
Kaynak : Sporx.com
http://www.arenafutbol.org

Ayhan, G.Saray'da bırakmak istiyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Futbolu Brezilya'da bırakmak istiyor
» Sarayda temizlik
» Ayhan Akman kimdir?
» Ayhan idmana katılmadı
» Ayhan akman face